Güvenli Bağlanma Nasıl Kurulur?

Güvenli bağlanmayı ilk olarak bebekken annemizle olan ilişkimizden deneyimleriz. Annemiz güvenli bağlanma için ilk ve en önemli kişidir ancak tek kişi değildir. Baba, aile büyükleri, bakım veren aile yakınları ve bakıcılarla olan ilişkiler de belirleyicidir. Yetişkinlikte de yakınlarımız, arkadaşlar ve eşimizle güvenli bağlar kurabilir ve geçmişte yolunda gitmemiş olan deneyimleri olumluya çevirebiliriz.

Bebekken annemiz tarafından;

  • Duygusal ve fiiziksel ihtiyaçlarımız hemen, uyumlu bir şekilde karşılandıysa
  • Ağlamamıza empati ile yaklaşıldıysa
  • Hoş ve sevgi dolu karşılandıysak
  • Varlığımızdan sevinç duyulduysa
  • İşte o zaman ilk ilişkimizi güvenli bir şekilde kurmuşuz demektir.

Yaşamımızın ilk aylarında ve yıllarında, duygularımız anlaşıldıysa, her halimizle kabul edildiysek, hoş karşılanıp kucaklandıysak kendimizi annemizle ilişkimizde güvende hissetmişizdir. Benliğimizin en derinlerinde var olan bu deneyimle, büyüdükçe güvenli ilişkiler kurmaya devam ederiz.

Güvenli bağlanan kişiler kendilerini değerli, güçlü, sevgi dolu, başarmaya hazır, olumlu ve bağımsız hissederler. Problem olan durumlarda daha esnek ve yapıcı olurlar. Duygu ve düşüncelerini doğallıkla ifade ederler. Her türlü yıkıcı davranıştan uzaktırlar.

Bu kişilerin ilişki içinde olduğu arkadaşları, eşleri, çocukları kendilerini güvende ve samimi hisseder. Duygu ve düşüncelerinden dolayı eleştirilme korkusu yaşamadan kendini rahatça ifade ederler. Tedirginlik ya da tekinsizlik hissi yaşamazlar.

Nilgün Sarı

Uzman Psikolojik Danışman