NİLGÜN SARI

Uzman Psikolojik Danışman

Grup Psikoterapisti / Psikodramatist

 

Marmara Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü lisans programını 1988’de bitirdi. 1991’de “Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencilerinin Problem Alanları ve Depresyon Seviyelerinin İncelenmesi” konulu yüksek lisans tezi ile Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden uzmanlığını aldı.

Aile terapisi, psikodinamik perspektifli terapi alanlarında uzun süreli sertifika ve uzmanlık eğitimleri aldı. Psikodrama yönelimli grup terapisi eğitimi alarak psikodrama grup terapisti oldu. Çocukların zihinsel gelişimi, kişilik yapılanmaları ve iç dünyaları hakkında bilgi veren  WISC-R, CAT, TAT, Rorschach, Koppitz Bir İnsan Çiz, Bender-Gestalt, Bir Adam Çiz, Tılsımlı ve Kinestetik Aile Çiz, Bir Ağaç Çiz, Ev Çiz projektif testlerinin uygulanması ve değerlendirilmesi ile ilgili eğitimlerini tamamladı.

1988’den bu yana çocuk, ergen ve ailelere psikolojik danışmanlık yapmaktadır. Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nda psikolojik danışman olarak çalıştı ve 17 yıl süre ile veli ve öğretmen gruplarını yönetti. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nadir Girit ile hastalık ve çocuğun ruhsal dünyası konusunda koordineli olarak çalışmalar yürüttü. Kas hastalarına yönelik Online Psikolojik Destek Projesi’nde eğitmen ve danışman olarak çalıştı.

Çocuğun duygusal ve davranış problemleri, uyum güçlükleri, okul problemleri başarısızlık, ders çalışma, arkadaş ilişkileri, dikkat dağınıklığı, ergenlik dönemi problemleri, aile içi iletişim, çocuğu anlamak, kardeşler arası ilişkiler, ayrılıklar, kurallar-otorite gibi konularla, yetişkinlerle ise günlük hayatın getirdiği kişisel, duygusal, ailevi ve iş sorunlarının aşılması konularında çalışıyor.

Psikodrama ve sanat terapi yöntemleri ile çocuk, aile, yetişkin ve öğretmenlere yönelik grupları yönetiyor. Grup çalışmalarında çocuklarla, duygusal ve davranış sorunlarını çalışırken; yetişkinlerle, yaşantı grupları ve konulu grup çalışmaları yapıyor.

Londra Tavistock modeli bebek gözlem gruplarında çalışmalarını sürdürüyor. Agape Danışmanlık  Merkezi’nde anne bebek gözlemi ve çocuk, ergen, yetişkinlere yönelik psikolojik danışmanlık yapıyor.